6 راه برای بهبود تنظیمات نمایشگر دوگانه

بروز رسانی شده در 3 سال پیش

اگر از دو یا چند مانیتور استفاده می کنید خوب است که یکسری نکات را برای بهینه سازی تنظیمات کامپیوترتان بدانید.

مانتورهای دوگانه

چه زمانی که سخت کار می کنید و چه زمانی که سخت مشغول بازی هستید، استفاده از چند نمایشگر به جای یکی فضای بیشتری را برای انجام کارها در اختیار شما قرار می دهند. در حالی که در یکی از نمایشگرها یک صفحه وب را باز کردید، در مانیتور دیگر سند خود را بنویسید یا در حالی که روی یک صفحه نمایشگر در حال بازی هستید، روی مانیتور دیگر در دیسکورد چت کنید. اما برای این کار علاوه بر اتصال مانیتور دوم به برق، لازم است تنظیمات مربوط به مانیتورهای چندگانه را هم انجام بدهید. پس در ادامه با ما همراه باشید.

صفحات نمایشگرها را مطابقت دهید

اگر مانیتورهای شما دارای ساخت و مدل یکسان هستند، احتمالا می توانید از این بخش صرف نظر کنید. به محض اینکه هر دو مانیتور را برق وصل کردید، ویندوز باید به طور خودکار دسکتاپ شما را به صورت افقی نمایش بدهد. فقط پایه مانیتورها را تنظیم کنید تا در یک خط موازی قرار گیرند.

اگر دو نمایشگر متفاوت دارید ، شاید لازم باشد کمی بیشتر کار کنید. به عنوان مثال ، شاید شما لپ تاپ خود را به یک نمایشگر خارجی متصل می کنید و از آن دو (صفحه نمایشگر لپ تاپ و مانیتور دوم) در کنار هم استفاده می کنید ، یا ممکن است یک مانیتور 4k در کنار یک مانیتور 1080p داشته باشید. این باعث می شود نیاز به تنظیمات اصلاحی داشته باشید.

بر روی دسکتاپ کلیک راست کنید و گزینه Display Settings را انتخاب کنید. در زیر Rearrange your displays کلیک کنید و مستطیل ها را به اطراف بکشید (درگ کنید) تا با جهت نمایشگرهای دسکتاپ شما مطابقت داشته باشد. بدین ترتیب وقتی که مکان نما را به سمت چپ حرکت می دهید، در همان نقطه از مانیتور سمت چپ ظاهر می شود به جای اینکه بر روی صفحه به سمت بالا یا پایین پرش کند. برای اینکه کاملا درست تنظیم شوند، شاید مجبور به کمی سعی و خطا باشید.

برای تنظیم وضوح و مقیاس بندی هر مانیتور به بخش Scale and layout بروید. اگر یک مانیتور 4k است و دیگری 1080p، میتوانید هر یک را برروی رزولوشن اصلی خود تنظیم کنید، اما scale را در مانیتور دارای رزولوشن بالاتر افزایش دهید، بدین ترتیب اندازه پنجره های شما یکسان خواهند بود. (اگر قصد تنظیم یک مانیتور به صورت عمودی را دارید، میتوانید در همین بخش اقدام کنید)

همچنین از تنظیمات داخلی هر نمایشگر برای تنظیم روشنایی و رنگ استفاده کنید. این کار باعث می شود نمایشگرهای شما مطابقت و هم خوانی بیشتری با هم داشته باشند و حرکت پنجره ها بین آنها راحت تر و دلپذیرتر باشد.

نوار وظیفه خود را تغییر بدهید

به طور پیش فرض ویندوز 10 نوار وظیفه را در هر دو مانیتور گسترش می دهدکه می تواند سودمند باشد، با این حال شما می تواند مطابق میل خود تنظیم کنید. روی Taskbar کلیک راست کنید و گزینه Taskbar Settings را انتخاب کنید. گزینه های مفید زیادی در این قسمت وجود دارد ولی اگر به بخش Multiple Displays بروید، خواهید دید به چه چیزی علاقه داریم.

اولین سوییچ، نوار وظیفه شما را از نمایشگر دوم حذف می کند، من مانیتورهای چندگانه را انتخاب می کنم چون همه میانبرها (shortcut) در یک مکان قرا می دهد.

اگر انتخاب شما هر دو نمایشگر است، باید تصمیم بگیرید که می خواهید هر یک از آیکون ها کجا نمایش داده شوند: در هر دو مانیتور، بر روی نوار وظیفه اصلی و نوار وظیفه ای که مربوط به پنجره باز برنامه است یا فقط مانیتور فعال برنامه. اگر می خواهید دکمه های نوار وظیفه دارای لیبل باشد،  Windows XP-Style را انتخاب کنید.

تصاویر پس زمینه فوق عریض را انتخاب کنید

در حالی که تصاویر پس زمینه فانتزی قرار نیست بهره وری شما را افزایش دهند، اما یکی از جالب ترین بخش های داشتن چندین نمایشگر است. در حالی که اکثر سایت های والپیپر دارای گزینه های چند مانیتوری هستند ، اما فقط چند سایت معدود در زمینه تصاویر پس زمینه فوق عریض وجود دارند، از جمله  Dual Monitor Backgrounds، WallpaperFusion  و subreddit هایی مثل r/multiwall.

پس از انتخاب تصویر زمینه (یا مجموعه ای از تصاویر پس زمینه) که دوست دارید ، روی دسک تاپ کلیک راست کرده و گزینه Personalize را انتخاب کنید. به تصویر یا پوشه مورد نظر بروید و Span را انتخاب کنید تا فضای نمایشگرهای شما را پر کند.

درباره میانبرها بدانید

زیبایی چندین مانیتور – خصوصاً در مقایسه با مانیتورهای فوق عریض – توانایی “اتصال” پنجره ها به لبه های هر نمایشگر است ، به طوری که مشاهده چندین پنجره همزمان می تواند آسان باشد. می توانید ویندوز خود را به اطراف بکشید و اندازه آن را با ماوس تغییر دهید، اما این کار سخت و زمان بر است. به همین دلیل ویندوز 10 دارای چند میانبر است که می تواند به شما کمک کند ، از جمله:

Win + Left  و Win + Right: پنجره فعال را به سمت چپ یا راست مانیتور فعلی می برد. می توانید دوباره کلیدها را فشار دهید تا آن را بین مانیتورها جابجا کنید یا آن را به مکان اصلی بازگردانید.

Win + Up و  Win + Down:  پنجره فعلی را به حداکثر یا حداقل برسانید. این میانبر باعث می شود که پنجره از همان وضعیت فعلی به حداقل یا حداکثر برسد.

 Shift + Win + Left  وShift + Win + Right :  پنجره فعال را به صفحه بعدی منتقل کنید، بدون اینکه آن را به لبه ببرید.

Shift + Win + Up :  پنجره را به صورت عمودی به حداکثر برسانید، به خصوص اگر در صفحه نمایش دوم خود نوار وظیفه نداشته باشید بسیار مفید است.

Win + Home :  برای جلوگیری از حواس پرتی ، تمام پنجره ها را به غیر از پنجره ای که روی آن کار می کنید ، به حداقل برسانید. دوباره آن را فشار دهید تا تمام پنجره ها برگردد.

اکثر این میانبرها زمانی هم که فقط یک مانیتور داشته باشید کار می کنند، اما هرچه مانیتورهای بیشتری اضافه کنید، مفیدتر واقع می شوند.

مشکل  مکان نمای سرگردان را برطرف کنید

در حالی که مانیتورهای سه گانه به شما امکان می دهند بازی را در تمام نمایشگرهای خود باز کنید – با استفاده از تنظیمات Nvidia Surround یا AMD Eyefininity – مانیتورهای دوگانه برای بازی های بسیار عریض خوب کار نمی کنند. با این وجود می توانید روی یک مانیتور بازی کنید در حالی که از طریق مانیتور دیگر ، پنجره چت یا GPU دارید.

اکثر بازی ها می توانند به این ترتیب و بدرستی کار کنند ، اما ممکن است متوجه شوید که در بعضی موارد ، مکان نما روی مانیتور دیگر “رانده می شود” در حالی که هنوز در بازی هستید. این اتفاق با عناوینی همچون The Witcher، Doom و Metro: Last Light رخ می دهد.

خوشبختانه ، یک توسعه دهنده کارآفرین در صدد رفع این مشکل با ابزاری به نام Cursor Lock است و از نظر من، این ابزار به زیبایی کار می کند. برنامه را شروع کنید ، باکس Open Program را علامت بزنید و سپس وارد مسیر فایل EXE بازی شوید. این یک میانبر جدید برای استفاده شما ایجاد می کند.

اکنون ، هنگامی که بازی را با استفاده از این میانبر راه اندازی می کنید، نشانگر شما باید در پنجره بازی “قفل” بماند ، مگر اینکه Alt + Tab را بزنید. اگر این میانبر کار نکرد ، ممکن است بازی مورد نظر به چند گزینه اضافی نیاز داشته باشد که می توانید با آن در آموزش ویدیویی Cursor Lock آشنا شوید.

با DisplayFusion کارهای بیشتری انجام بدهید

اگر بعد از همه اینها به دنبال ابزاری برای انجام کارهای بیشتری هستید، با استفاده از DisplayFusion، می توانید بر تصاویر زمینه خود کنترل بیشتری پیدا کنید ، میانبرهای صفحه کلید سفارشی ایجاد کنید ، پنجره ها را به لبه های صفحه نمایش تراز کنید یا مانیتور غیرفعال را به طور خودکار کم نور کنید تا حواس شما پرت نشود.

این برنامه پر از گزینه های مفید است، بنابراین نسخه رایگان را بارگیری کنید تا خودتان آن را امتحان کنید. از نظر ویژگی ها کمی محدودتر از نسخه پولی است ، اما اگر آنچه را می بینید دوست دارید، می توانید لایسنس را با قیمت 30 دلار خریداری کنید. من آن را هفت سال پیش خریداری کردم و لحظه ای پشیمان نشده ام.

منبع: https://sea.pcmag.com/monitors/44941/6-ways-to-improve-your-dual-monitor-setup

ما از شنیدن نظرات شما خوشحال خواهیم شد

پاسخ دهید

وب جو
Logo