راهنمای خرید تلویزیون

بروز رسانی شده در 2 سال پیش

9 نکته ای که باید بدانید

امروزه یک مجموعه خیره کننده از تلویزیون های با کیفیت HD  ، 4K Ultra HD و حتی K 8در فروشگاه ها وجود دارد، از صفحه نمایش بزرگ گرفته تا نمایشگرهایی با کیفیت بالا که بهترین تلویزیون های موجود را به نمایش می گذارد. از تفاوت بین وضوح K 8وK 4، اصول اولیه ویژگی های تلویزیون هوشمند ، اینکه چرا HDR و تفاوت بین LED و OLED ، تمام این ها موضوعاتی هستند که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

 راهنمای جامع خرید تلویزیون

در زیر به مهمترین مواردی که باید قبل از خرید تلویزیون به آنها توجه کنید نیز اشاره شده است :

1- تلویزیون با وضوح کمتر از K 4خریداری نکنید. از مجموعه های کامل HD یا 1080pخودداری کنید.

2- در حال حاضر می توانید از تلویزیون های K 8صرف نظر کنید، چرا که تلویزیون های 8K بسیار گران هستند و فیلم ها و نمایش های آن هنوز در دسترس نیستند.

3- مبلغ مناسب 500 دلار برای یک تلویزیون 55 اینچ 4K و حداقل 900 دلار برای یک مدل 65 اینچی. اگرچه مدلهای با تصویر، سیستم صوتی و ویژگی های بیشتر هزینه بیشتری خواهند داشت.

4- تلویزیون های 60 و 120 هرتزی وجود دارند، که با مدل 120 هرتزی آن کیفیت بالاتری را ارائه می دهد. این عدد بالاتر، حرکت روان تری را برای تمامی تصاویر از فیلم ها و نمایش ها گرفته تا ورزش های زنده و بازی ها فراهم می کند.

5- به دنبال مجموعه ای سازگار با HDR باشید، چرا که این ویژگی رنگ و کنتراست بهتری را ارائه می دهد.

6-سری تلویزیون های OLED بسیار بهتر از دستگاه های LCD به نظر می رسند، اما تلویزیون های QLED سامسونگ، ویزیو و TCL یک حد میانه قابل قبولی را نیز ارائه می دهند.

7- حداقل به دنبال چهار درگاه HDMI باشید و اگر می توانید فرمت جدیدتر HDMI 2.1 را انتخاب کنید.

8- برای خرید بلندگوهای جانبی( سیستم صوتی) برنامه ریزی کنید، چراکه  امروزه بلندگوهای تلویزیون به دلیل نازک بودن صفحه های نمایشگر کیفیت مناسبی ندارند.

9- از ضمانت های طولانی مدت خودداری کنید.

اندازه صفحه نمایش

یکی از بزرگترین عوامل در تصمیم گیری خرید شما، احتمالاً اندازه صفحه نمایش خواهد بود. در نظر بگیرید که به طور معمول چند نفر از اعضای خانواده شما بطور هم زمان تلویزیون تماشا می کنند و قصد دارید تلویزیون خود را در کجا قرار دهید. سپس بزرگترین اندازه صفحه را انتخاب کنید که به راحتی با فضا و بودجه شما متناسب باشد. با توجه به قیمت، عملکرد و اندازه معمولی اتاق های نشیمن، بهترین گزینه بین 55 تا 65 اینچ است.

در واقع اندازه صفحه نمایش نیز به میزان نزدیک بودن شما به تلویزیون بستگی دارد. اگر می توانید پیکسل های جداگانه صفحه را ببینید، خیلی نزدیک هستید. یک قانون خوب این است که باید در فاصله ای از تلویزیون بنشینید که سه برابر بیشتر از ارتفاع صفحه نمایش برای HD و فقط 1.5 برابر ارتفاع صفحه برای K Ultra HD 4باشد.

وضوح صفحه نمایش ( رزولوشن) : 8K ، 4K یا HD

وضوح، تعداد پیکسل های تشکیل دهنده تصویر روی صفحه نمایش را توصیف می کند، که بر اساس ردیف های افقی و ستون های عمودی مشخص می شود. پیکسل های بیشتر، تصویر واضح تر با جزئیات دقیق تر را به بیننده ارائه می دهد.

سالهاست که رزولوشن 1080 در 1920 ، که Full HD نیز نامیده می شود، استاندارد بوده و همچنان رایج ترین رزولوشن در تلویزیون های سراسر جهان است.

با این حال، تولیدکنندگان تلویزیون به سرعت در حال تغییر به سمت مجموعه های Ultra HD هستند که K  4نیز نامیده می شوند. تعداد این پیکسل ها چهار برابر صفحه های نمایش فعلی است. رزولوشن این مدل ها 2160 در 3840 است. پس با توجه به سرعت فزاینده محبوبیت این مدل ها بهترین گزینه برای سرمایه گذاری به حساب می آیند.

HDR:

HDR ویژگی جدیدی از مجموعه های 4K Ultra HD است که اشاره به توانایی تلویزیون در ارائه رنگ های بیشتر، سطح کنتراست بیشتر و روشنایی بیشتر دارد. HDR اساساً ارتقا یافته فرمت K 4یا Ultra HD است.

استاندارد اصلی برای HDR ، HDR10 نام دارد که توسط UHD Alliance ، که یک گروه تجاری صنعتی است، تنظیم گردیده است. ده ها شرکت از این حداقل مشخصات اولیه سازگاری با HDR پشتیبانی می کنند، بنابراین امسال “تعداد HDR10” یا “Ultra HD Premium” را در تعداد بیشتری از مجموعه ها شاهد خواهیم بود. Dolby Vision نسخه پرطرفدارتری از HDR است.

اگرچه در حال حاضر، برنامه هایی با فرمت HDR زیاد در دسترس نیست، اما به نظر میرسد که شرایط در حال تغییر است. فیلم هایی در قالب دیسک Blu-ray  4K جدید وجود دارند و تعداد فزاینده ای از نمایش های HDR از طریق رسانه های پخش مانند Amazon Prime و Netflix در دسترس هستند. برخی از دستگاه های پخش کننده Blu-ray  4K جدید همچنین قول داده اند که برای کار با دیسک های HDR جدید قابل ارتقا هستند، اما این فرمت ها کابل و ماهواره شکل HDR خاص خود را دارا می باشند، به نام Hybrid-Log Gamma (HLG) ، که باید قبل از خرید مورد بررسی قرار بگیرند.

بنابراین شما باید شروع به دیدن فیلم های HDR کنید، چراکه در آینده ای نزدیک این فرمت حتی به برنامه های زنده در تلویزیون نیز خواهد رسید.

فرکانس یا نرخ نوسازی

نرخ نوسازی ، که با واحد هرتز بیان می شود به تعداد دفعاتی که در هر ثانیه یک تصویر در صفحه تازه می شود نیز اشاره دارد. نرخ نوسازی استاندارد 60 بار در ثانیه یا 60 هرتز است. با این حال ، در صحنه هایی که شامل اشیایی می شود که به سرعت در حال حرکت هستند، این میزان 60 هرتز می تواند باعث تار شدن تصاویر به خصوص در تلویزیون های LCD HDTV شود. بنابراین، برای ایجاد یک تصویر با کیفیت تر، تولید کنندگان این عدد را دو برابر کرده و به 120 هرتز و در بعضی موارد تا 240 هرتز رسانده اند.

علاقه مندان به بازی به دنبال دریافت نرخ نوسازی بالاتری هستند، اما اگر از کنسول بازی استفاده می کنید، 60 هرتز بهترین میزان است. چراکه اکثر کنسول های بازی با سرعت 60 فریم در ثانیه ظاهر می شوند و حتی بهترین تلویزیون های بازی K 4 بهترین عملکرد را در زیر 120 هرتز ارائه می دهند.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که، مراقب اصطلاحاتی مانند نرخ نوسازی موثر باشید، چرا که نرخ فریم واقعی نیمی از نرخ اعلام شده است، به عنوان مثال نرخ نوسازی موثر 120 هرتز در واقع 60 هرتز است.

بنابراین، بهترین گزینه برای گیمرها تلویزیون 60 هرتز و برای خریداران عادی تلویزیون این نرخ نباید کمتر از 120 هرتز در نظر گرفته شود.

HDMI و اتصالات:

شاید این نکته کم اهمیت به نظر برسد اما تعداد ورودی های HDMI یک مجموعه باید مورد توجه قرار گیرد. امکان دارد تولیدکنندگانی که به دنبال کاهش هزینه ها هستند دوشاخه HDMI کمتری در پشت دستگاه تعبیه کنند. این اتصالات کاربرد های زیادی داشته مثلا برای اتصال یک سیستم صوتی، Roku یا Chromecast و کنسول بازی می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

اگر تصمیم به خرید K Ultra HD 4 گرفته اید، مطمئن شوید که درگاه های مجموعه از HDMI 2.0 پشتیبانی می کنند.

انواع تلویزیون  LCD, LED LCD, OLED:

تلویزیون های LED

بیشترین سهم بازار امروز را تلویزیون های LED LCD تشکیل میدهند.. این مجموعه های HD و Ultra HD از دیودهای ساطع کننده نور LED برای روشنایی صفحه LCD استفاده می کنند و می توانند بسیار نازک باشند. بسیاری از این تلویزیون ها می توانند قسمت های خاصی از صفحه را به صورت پویا روشن کرده و قسمت های دیگر را کم نور کنند تا ترکیبی از مناطق تاریک و روشن را در یک صحنه بهتر به نمایش بگذارند. یک صفحه نمایش LCD  32 اینچی حدود 200 دلار، و بالاترین مدل آن که 90 اینچی است با قیمت 8000 دلار به فروش می رسد.

مجموعه های Full-array LED دارای دیودهای ساطع کننده نور در پشت صفحه، در شبکه ای از مناطق هستند که می توانند به صورت جداگانه روشن یا تاریک شوند. چنین ویژگی، نور پس زمینه را دقیق تر کرده و اجازه می دهد تا یک تصویر با جزئیات  و کنتراست بیشتر ارائه گردد.

یکی دیگر از فناوری های LCD ، HDR است که نقاط کوانتومی نامیده می شود. صفحه نمایشی که از نقاط کوانتومی استفاده می کند اساساً دارای لایه دیگری با نقاط مختلف نانوکریستال است که با برخورد نور پس زمینه LED به آنها متفاوت می شود. نتیجه این امر طیف رنگی گسترده تر و افزایش روشنایی است.

تلویزیون های OLED

تلویزیون های OLED بهتر از LED-LCD به حساب می آیند. چرا که به جای یک نور پس زمینه، OLED از یک لایه LED آلی که در سطح پیکسل کنترل می شود، برای رسیدن به کنتراست سیاه و کاملا خیره کننده استفاده می کند. تصاویر آتش بازی در برابر آسمان سیاه نمایش مورد علاقه فناوری OLED است.

ال جی تنها شرکتی نیست که در ارائه فناوری OLED با صفحه نمایش های بزرگ  فعالیت می کند. همچنین سونی چندین سال است که مدل های OLED را ارائه می دهد و انتظار می رود اواخر امسال شاهد عرضه پیشنهادهای جدید OLED از طرف Vizio و Philips نیز باشیم.

اما صنعت تلویزیون همیشه در حال به روز رسانی فناوری های جدید و در حال پیشرفت است. پس اگرچه تکنولوژی هایی مانند micro-LED و mini-LED هنوز جدید و نسبتاً نادر هستند، اما نتظار می رود اواخر امسال نمایش بیشتری از آن ها را در مدل های جدید شاهد خواهیم بود.

وضوح( رزولوشن) 8K

این رزولوشن که جزئیات بیشتر را با 7680 در 4320 پیکسل نمایش می دهد، میتواند نکته مهم بعدی در آینده تلویزیون ها باشد. اگرچه تولیدکنندگان تلویزیون در حال کار بر روی این ویژگی جدید هستند اما در حال حاضر هیچ فیلم 8K برای خرید موجود نیست. پس خرید این تلویزیون ها در شرایط کنونی یک هزینه اضافه به حساب می آید.

تلویزیون های هوشمند

تعداد زیادی از دستگاه ها با Wi-Fi داخلی برای اتصال به اینترنت و ارائه  شبکهNetflix  تعبیه شده اند. شما می توانید با این قابلیت فیلم ها و برنامه های زنده، بازی و یا حتی ارسال پیام به فیس بوک را نیز داشته باشید. جدیدترین مدل ها حتی می توانند محتوا را از طریق سرویس های در جریان و برنامه نویسی مستقیم روی کابل و ماهواره جستجو کنند.

برنامه های پخش موجود در تلویزیون های هوشمند نیز یکی از بهترین راه ها برای یافتن و لذت بردن از محتوای K 4و HDR است. با فیلم ها و نمایش هایی که توسط سرویس های آمازون ، هولو ، نتفلیکس و یوتیوب ارائه می شود، یافتن محتوای دارای رزولوشن K 4و HDR بسیار سریع و آسان است. تنها نگرانی این است که آیا اتصال اینترنت شما می تواند پهنای باند کافی را فراهم کند یا خیر.

بازی را فراموش نکنید

یک تلویزیون مخصوص بازی فقط یک تصویر و صدای عالی نخواهد داشت. شما همچنین باید گزینه های اتصال، ویژگی های بازی و پاسخگویی کلی تلویزیون را در نظر بگیرید.

نسبت کنتراست

نسبت کنتراست دامنه سطح روشنایی یک مجموعه را می تواند نشان دهد. نسبت های کنتراست بهتر، سایه ها و رنگ های ظریف تر و در نتیجه جزئیات بهتر را نشان می دهد. با این حال، روش اندازه گیری چنین نسبتهایی توسط تولید کنندگان مختلف بسیار متفاوت است.

بهترین تلویزیون ها دارای سطح سیاه عمیق و تیره هستند در حالی که نمایشگرهای ارزان تر حتی در مواقعی که باید سیاه نشان دهند رنگ خاکستری را به نمایش می گذارند. به این رنگهای خاکستری، سطح سیاه بالا رفته گفته می شود و در تلویزیونهای LCD با کیفیت کمتر مشکلی معمول است.

سیستم صوتی

حتی بهترین و گرانترین تلویزیون های HD دارای صدای ضعیف هستند. این نتیجه طراحی پیچیده صفحات تخت است. فضای کافی برای بلندگوهای بزرگ که صدای کامل و غنی تولید می کنند وجود ندارد. بنابراین ، شما سه گزینه دارید: از هدفون استفاده کنیدکه می تواند شما را غیر اجتماعی جلوه دهد، خرید یک سیستم صوتی فراگیر( سینمای خانواده) که می تواند برای راه اندازی دردسر ایجاد کند و باعث ایجاد بی نظمی شود یا یک نوار صدا تهیه کنید.

نوارهای صدا محبوب هستند زیرا با پرداخت 300 دلار یا کمتر می توانند تجربه سینمایی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند و در عرض چند دقیقه نصب شوند. بهترین میله های صدا به اندازه کافی نازک هستند که می توانند در زیر پایه تلویزیون قرار بگیرند بدون اینکه جلوی تصویر را بگیرند. اکثر آنها همچنین می توانند در زیر تلویزیون آویز دیواری نب گردند. همچنین چندین شرکت جعبه های صدا یا استندهایی را نیز ارائه می دهند که می توانند زیر مجموعه قرار گیرند.

ضمانت های تمدید شده

یکی از بزرگترین درآمدزایی های فروشگاه های لوازم الکترونیکی، ضمانت نامه تمدید شده است. هزینه کردن برای این ضمانت های طولانی مدت یک هزینه اضافی به حساب می آید چراکه برای مجموعه LCD صفحه تخت به ندرت مورد نیاز هستند. بیشتر اجزای موجود در تلویزیون HD به طور قابل توجهی انعطاف پذیر هستند. حتی LED هایی که برای روشن شدن تصویر استفاده می شوند در واقع ضد ضربه هستند.

قیمت مناسب را پرداخت کنید:

در حالی که شما همیشه با پرداخت قیمت کامل، جدیدترین ویژگی ها و بهترین قابلیت ها را دریافت خواهید کرد، بسیاری از خریداران مانع این کار می شوند زیرا فکر می کنند تلویزیون های فعلی بسیار گران هستند. اما همیشه یک فروش فوق العاده با تخفیف عالی وجود دارد، پس شما می توانید با خرید تلویزیون بعدی خود هزاران دلار پس انداز کنید.

ما از شنیدن نظرات شما خوشحال خواهیم شد

پاسخ دهید

وب جو
Logo